Zavrieť
GET 20% OFF

By subscribing to our newsletter

S bruškom na cestách

S bruškom na cestách

Cestovanie počas tehotenstva je stále kontoverznou témou. Stretnete sa s kategorickým odmietaním, ale aj extrémne dobrodružným typom žien. Pre mnohé z nás je ťažké predstaviť si, že počas tehotenstva nebudeme dovolenkovať. Treba si však múdro zvážiť všetky aspekty.

Začnime vhodným časom na vycestovanie. Vo všeobecnosti sa neodporúča cestovať počas prvého trimestra, pretože toto obdobie je najrizikovejšie a najcitlivejšie. Ideálny čas na dovolenku je druhý trimester tehotenstva, teda medzi 14 - 28 týždňom.

Pred cestou si vybavte zdravotné poistenie. Uvedomte si, že už máte zodpovednosť aj za bábätko v brušku. Zvážte aj pripoistenie letenky - v prípade náhlych zdravotných komplikácii neprídete o peniaze.

Pri podniknutí dlhšej cesty by mali mať tehotné ženy vždy pri sebe svoju zdravotnú dokumentáciu. Ak sa chystáte na návštevu exotických miest, určite sa informujte o potrebných očkovaniach. V tehotenstve totiž vakcinácia živým vírusom predstavuje problém. Ak je očkovanie nutné, odložte ho na dobu po prvom trimestri.

Náš tip:

Po pristátí si zistite, kde v blízkosti sa nachádza lekár. Istota je guľomet a ak by ste ho museli vyhľadať, predídete komplikáciám pri blúdení neznámymi ulicami.

Cesta lietadlom

Lietanie prináša tehotným ženám riziko pri zmenách tlaku alebo môže vyvolať aj predčasný pôrod. Väčšina leteckých spoločností vyžaduje od ženy potvrdenie od gynekológa o gestačnom veku plodu a očakávanom termíne pôrodu. V prípade tretieho trimestra už môžu letecké spoločnosti prepravu tehotnej ženy odmietnuť. Ešte medzi 28. a 36. týždňom tehotenstva vás letecké spoločnosti prepravia, ale pravdepodobne budú vyžadovať lekárske osvedčenie o tom, že môžete cestu absolvovať bez väčších problémov. Ak čakáte druhé či ďalšie dieťa, počítajte s posunom tejto časovej hranice skôr k 28. týždňu.

Cestovanie v tehotenstve

Náš tip do lietadla:

Proti krvným zrazeninám je dobré sa každú hodinku letu prejsť po palube a pomôcť tak cirkulácii krvi v žilách. Nezabudnite pravidelne piť vodu.

Tehotenstvo a gastronómia

Exotická kuchyňa

Nielen v tehotenstve, ale aj mimo neho, je postrachom dovolenkárov tzv. cestovateľská hnačka. V tehotenstve je pri nej najhorším dôsledkom najmä dehydratácia, ktorá vedie k poruche zásobovania placenty, a tým aj plodu. Ak máte podozrenie, že voda nie je dostatočne čistá, prevarte ju. Mäso jedzte len dobre uvarené a mliečne produkty pasterizované. Obzvlášť si strážte základné hygienické pravidlá, ako umývanie rúk pred jedlom a podobne. Dôležité je dodržiavanie pitného režimu – jednak ako prevencia dehydratácie, ale tiež opuchov a hromadenia vody v tele.

Čo sa naozaj neodporúča

  • Kontakt s cudzími zvieratami. Opičky a mačičky nemusíte hladkať. Jeden nikdy nevie.
  • Náročné výstupy a túry. Áno, možno sa na dovolenku tak skoro nedostanete, ale to neznamená, že sa musíte štverať na každý kopec, či rozhľadňu, alebo chodiť vo vysokých teplotách po rozhorúčenom meste. Všetko s mierou.
  • Vysokohorská turistika. Rozhodne sa neodporúča navštevovať počas tehotenstva miesta s nadmorskou výškou nad 3.600 m.n.m. Bábätku hrozí nízky príjem kyslíka.
  • Horúci kúpeľ a návšteva sauny. Nikto vám to síce zakázať nemôže, ale tieto príjemné procedúry by ste si mali na čas odpustiť. Môžete tým ohroziť dieťatko.
  • Experimentálna kuchyňa. Pamätajte na to, že taká experimentálna kuchyňa by vás mohla dobre potrápiť, aj keby ste nemali v brušku ďalší citlivý žalúdok.

Vo všeobecnosti platí, že ak je spokojná a šťastná mamička, ani dieťatku nič nechýba. Platí to aj pri cestovaní, preto si nelámte hlavu prestrašenými príbuznými alebo prílišnou informovanosťou z internetových fór. Dajte na zdravý rozum a počúvajte svoje telo. Užite si dovolenku s vašou včeličkou – ak oddychujete vy, má sa dobre aj bábätko.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked