Všetko to začalo kolískou pre dvojčatá...

  Kategórie: Dizajn,
31. mar'18

História značky Leander sa začala písať v roku 1998. Stig Leander bol vyučeným kováčom, ktorý už dlhší čas pracoval na vývoji stoličky s vymeniteľným sedadlom a chrbtom. Mal 28 rokov, keď jeho švagriná otehotnela a čakala dvojčatá. S jej tehotenstvom sa vynorila aj otázka – vytvoril už niekto kolísku alebo detskú postieľku, ktoré deti upokojujú a zároveň stimulujú ich vývoj? Stig si túto otázku pokladal dookola, až sa rozhodol nájsť na ňu odpoveď. Potreboval k tomu kartón, lepidlo a niť. Ani nevedel ako a spolu s prototypom kolísky určenej pre dvojčatá sa zrodila aj spoločnosť Leander.

Kolíska Leander vychádzala z potreby vytvoriť jednoduchý a funkčný nábytok, ktorý by ponúkol niečo nové. V dizajne aj vo funkcii. Iba rok po tom, ako prišiel s nápadom, boli prvé modely kolísky Leander v predaji po celom Dánsku, ale dopyt po nej sa veľmi rýchlo aj za hranice. Z myšlienky jedného človeka a nápadu na jeden produkt vznikla firma, ktorá sa stala medzinárodným výrobcom nábytku s aktivitami vo viac ako 40 krajinách. Schopnosť Stiga Leandera zjednotiť tvar a funkciu vytvorila unikátny sortiment nábytku pre deti.

Leander kolíska pre deti

Videnie sveta z detskej perspektívy

Po kolíske sa produktový rad rozšíril o detské postieľky. Trvalá udržateľnosť a kvalita zakotvené v dánskych génoch sa aj v tomto prípade preniesli do dizajnu. „Chcel som vytvoriť detskú postieľku ako prirodzené rozšírenie myšlienky našej Leander kolísky. Znepokojovalo ma, že tradičné modely nebrali do úvahy potreby detí. Preto som chcel skombinovať praktickosť s dizajnom. Produkty vyvíjam s dôrazom na pochopenie sveta z detskej perspektívy,“ povedal o rastúcej postieľke, ktorú môže dieťa využívať až do veku osem rokov. Jej koncept vznikol za necelý deň a Stig k nemu použil opäť kartón, šnúrky a drevo. Zakladateľ značky dodnes pri tvorbe návrhov nepoužíva počítač alebo tablet. Ako umelec tvaruje svoj nábytok očami a rukami do najmenších detailov.

Leander postieľka

Dnes je Leander značkou, ktorá podporuje hravosť, pohyb a tvorivosť. Nábytkom, ktorý uľahčuje život s deťmi a napomáha ich vývoju. Značka verí v tvar, funkcie a poctivé materiály ako drevo, kožu a kvalitné textílie, pričom sa stále drží filozofie dizajnu, od ktorej sa všetko odvíjalo. Leander sa tak stal spôsobom myslenia a prístupu k návrhom a materiálom. Tým, že investujete do Leander produktu, investujete do nábytku, ktorý môže byť dedený z generácie na generáciu.