5 dôvodov prečo nosiť svoje dieťa

  Kategórie: Deti,
23. feb'18

Šatky a ergonomické nosiče nie sú módnym trendom, nosenie detí tu bolo od nepamäti a niektoré kultúry nepoznajú iný spôsob ako práve nosenie (Uznávame, že s kočíkom v džungli to nie je ono, aj keby bol práve od Lulubee!). Nosenie detí má svojich zástancov aj odporcov, správne nosenie má však nesporne veľa výhod. Toto sú tie najdôležitejšie.

Nosenie je pohodlné

V Lulubee máme krásne a praktické prémiové kočíky. Aj napriek tomu vieme, že občas sú chvíle, keď sa vám nechce predierať s kočíkom davom ľudí, prípadne prenášať novorodenca v plastovom vajíčku v úrovni vašich kolien. Takisto sú dni, kedy závidíte chobotniciam počet chápadiel a rozmýšľate, prečo evolúcia neobdarila mamy viacerými rukami. A potom je tu kategória mamičiek, ktoré vedia, že nosenie je prirodzeným pokračovaním života bábätka po narodení a jeho podstata siaha hlboko do ľudskej prirodzenosti a základu budovania osobnosti. Štúdie totiž ukázali, že nosené deti jednoduchšie priberajú, lepšie odolávajú chorobám a ľahšie nadväzujú kontakty. A aby sme nezabudli, spomínali sme už výhodné a diskrétne dojčenie „za jazdy“? :)

Nosenie detí šatka

Správne nosenie je zdravé

Áno, nosenie je zdravé. Ale len správne nosenie. Pokiaľ by ste dieťatko dlhodobo nosili v zlej polohe, mohlo by dôjsť k preťaženiu okolitého väziva bedrového kĺbu. Ak má drobec diagnostikovanú dyspláziu bedrového kĺbu a musíte baliť naširoko, správne nosenie podporí vývoj správnej polohy bedrového kĺbu. Nosenie prináša úľavu aj včeličkám, ktoré trápi dojčenská kolika či reflux. Teplo a pohyb pri nosení zmierňujú koliky a jej prejavy, zvislá poloha zase napomáha bojovať s príznakmi refluxu. „Nosiaca komunita“ hlási aj pozitívne skúsenosti so šatkovaním predčasne narodených detičiek. Telo mamy (alias chodiaci inkubátor) zahrieva dieťa a zároveň nahradí monitor dychu.

Pomáha komunikovať

Nosené dieťa je od začiatku v blízkom kontakte so svojou mamou a dostáva od nej všetky informácie potrebné k životu. Pri takomto tesnom kontakte si osvojuje spôsob dýchania a stabilizuje sa jeho telesná teplota. Táto komunikácia je však obojstranná. Zároveň sa s vami môže podeliť o to, že je hladné, mokré alebo sa nudí bez toho, aby spustilo plač. Tvárou v tvár v šatke sa naučíte rýchlo čítať jeho výrazy tváre a gestá. Takáto pozitívna interakcia zvyšuje vzájomnú prepojenosť medzi rodičom a jeho včeličkou.

Je ekonomické

Šatky na nosenie a ergonomické nosiče sú oveľa lacnejšie ako kočíky či klokanky na nosenie vpredu, ktoré nie sú z hľadiska fyziologického vývoja vhodné na dlhodobé nosenie. A zatiaľ čo kočík začne mnohé deti rýchlo nudiť, šatka alebo nosič vám poslúžia aj viac ako dva roky. Nosiť sa dá relatívne lacno – potrebujete len seba, dieťa a šatku alebo nosič, ktoré odľahčia váš chrbát, kríže a aj ruky. Pozor však na fejky, mohli by ste riskovať zdravie vašich detí. Siahnite po osvedčenom výrobcovi, pri ktorom si budete istá správnym ušitím, a teda pohodlím dieťatka, certifikovanými látkami a zdravotnou neškodnosťou.

Nosenie detí nosič

Môžu ho praktizovať aj iní členovia rodiny

Nielen mamičky sú „nosnice“ :) Do nosenia v šatke alebo v ergonomickom nosiči môžete zapojiť aj zvyšok rodiny. Oteckovia sú nemajú vyvinutý taký automatický sklon k noseniu ako ženy (veď majú natrénovaných 9 mesiacov), ale môžu si ho vybudovať postupne. S babyšatkou sa môžu niektorí cítiť nepohodlne a radšej uprednostnia nosiče, ktoré vyzerajú športovo. Na spoločných výletoch si nosenie radi vyskúšajú aj starí rodičia. Bábätko si tak bude budovať prirodzený vzťah aj s ostatnými členmi rodiny.