Zavrieť
GET 20% OFF

By subscribing to our newsletter

5 zásad správneho nosenia v lete

5 zásad správneho nosenia v lete

Vedeli ste, že naše telá majú schopnosť termoregulácie? Znamená to, že aj pri kontakte kože na kožu pomôžete bábätku prirodzene sa schladiť. Nosenie v lete teda rozhodne nie je nezlučiteľné s komfortom.

Vo všeobecnosti platí, tak ako pri kočíkovaní, že deti by sa mali na priamom slnku zdržiavať obmedzene. To sa samozrejme vzťahuje aj na výlety v nosiči či v šatke. Ak váhate, najlepšie je spoľahnúť sa na svoj pocit, pretože každé telo zvláda vyššie teploty inak. Platí, že ak sa cítite v pohode vy, bude sa aj vaše bábätko. Nosenie v lete dokonca môže byť príjemné, ak dodržíte niekoľko zásad.

Zásady letného nosenia

Vhodná šatka a nosič

Zvoľte tenkú šatku s nižšou gramážou, ktorá je voľnejšie tkaná. Pri ťažších deťoch môže byť šatka takisto tenká a vzdušná vďaka tkaniu, hoci bude mať vyššiu gramáž. Elastické šatky sú vhodnejšie pre menšie deti a novorodencov, nakoľko pri ťažších deťoch sú potrebné dve až tri vrstvy v úväze, čo môže spôsobiť tepelný diskomfort. Nosiče sú pre mnohých rodičov praktickejšie na leto, lebo je pri nich menej telesného kontaktu a majú vetranie aj po bokoch či na chrbátiku. Nájdete aj menej vypolstrované nosiče, ktoré sú ľahšie a príjemnejšie.

Výber oblečenia

Voľte prírodné materiály s termoregulačnými vlastnosťami - ľan, bambus, merino. Dieťatko radšej oblečte do jednej vrstvy, než by malo ostať len v plienke. Pomáha aj, keď medzi seba a dieťatko vložíte plienku na lepšie odvádzanie potu. Ak idete na dlhšiu túru vezmite sebe aj dieťatku náhradné oblečenie.

Nosenie v lete

Správny letný úväz

Dajte prednosť jednovrstvovým alebo dvojvrstvovým úväzom, ktoré sú vzdušnejšie po bokoch. Medzi ne patrí napríklad jednoduchý kríž, klokan alebo dvojitý kríž. Platí aj pravidlo krátkej šatky - menej látky. Vhodné a odporúčané aj pre novorodencov sú bočné úväzy, ktoré redukujú množstvo látky okolo tela. Sem zaraďujeme napríklad úväz Rebozo, jednoduchý koník na bok.

Náš tip: Vyskúšajte úväz na chrbát, napríklad jednoduchý batoh. Jednotlivé úväzy počas dlhšej trasy pokojne vystriedajte.

Leto s nosičom

Pitný režim

Tak ako vy, aj bábätko bude mať zvýšenú spotrebu tekutín. Dojčite na požiadanie, kľudne sa počas cesty ovlažte vodou a nezabudnite dopriať dostatok tekutín aj sebe. Bábätku môžete navlhčiť nožičky, alebo ho jemne ovlažiť mokrou plienkou. Ponúknite mu dojčenskú vodu.

Mechanická ochrana

Rozprašovač na vodu, vlasy vypnuté dohora, pokrývka na hlavu pre vás aj pre bábo. To je základná výbava na horúce teplé dni. Vhodný je aj väčší klobúk, ktorý bude tieniť vašu včeličku.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked