Zavrieť
Setting
GET 20% OFF

By subscribing to our newsletter

Dosiahnite životnú harmóniu vďaka minimalizmu

Dosiahnite životnú harmóniu vďaka minimalizmu

Vpustite do svojich domovov a životov minimalizmus a uvidíte, že menej je naozaj viac. Inšpirujte sa kúzelným upratovaním či vyznavačmi nového trendu – declutteringu.

Minimalizmus sa netýka len umenia či interiéru, je to aj životný štýl. Dokonca taký zaujímavý, že o ňom vznikol dokumentárny film. Ten zachytáva konzumný štýl života, hlavne v oblasti módneho priemyslu, a v protiklade k nemu minimalistov, ktorí vedia svoj život zbaliť do pár kufrov. Vystupujú v ňom aj Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus, zakladatelia stránky The Minimalist, ktorí prijali minimalizmus za svoj štýl života.

Zahrajte si 30-dňovú hru

Títo dvaja zaujímaví muži žili vo veľkých domoch, obklopení technologickými novinkami, so 6-cifernými platmi, ktoré by im nejeden závidel. Toto všetko ich však nerobilo šťastných, a preto sa rozhodli pre zmenu.

Na ich stránke nájdete nájdete Ryanovu cestu k minimalistickému spôsobu života za 21 dní. Prečo práve 21? Toľko vraj trvá, kým si vytvoríme návyky. Rovnako si podľa nich môžete s priateľmi alebo rodinnými príslušníkmi zahrať 30-dňovú hru, počas ktorej sa budete zbavovať (nepotrebných) vecí. S každou vytriedenou vecou sa budete cítiť slobodnejšie.

Šatník

Upratujte kúzelne

Priestor v ktorom žijeme, ovplyvňuje našu psychiku. Aj preto sa čoraz viac ľudí inšpiruje severským minimalizmom. Ak túžite po väčšej harmónii a spokojnosti, skúste spraviť razantné zásahy aj vo vašom šatníku. Máte v ňom kúsky, ktoré ste nevyvetrali viac ako rok? Preč s nimi!

Možno vám pomôže bestseller japonskej konzultantky upratovania Marie Kondo. Vo svojej knihe Kúzelné upratovanie radí, že väčšiny vecí sa treba zbaviť a minimum, ktoré zostane, dobre zorganizovať. Najskôr by ste mali začať šatníkom, potom vytriediť knihy (čo je podľa mnohých barbarské) a nakoniec sa zbaviť spomienkových predmetov. Trúfate si na to?

Decluttering je trendy

Zbavovať sa vecí je okrem iného trendové. Táto činnosť má dokonca aj svoj názov – decluttering (clutter = neporiadok, haraburdy). Joshua Becker z blogu Becomming Minimalist začal o minimalizme písať po tom, ako sa v jeden deň rozhodol venovať upratovaniu. Po hodinách strávených v garáži nebol stále hotový. Po porade s rodinnými príslušníkmi sa rozhodol zbaviť polovice vecí z domu.

Dnes sa propagácii minimalizmu venuje na plný úväzok – bloguje, píše knihy a prednáša. Tento koncept vpustil nielen do svojho súkromného života, ale aj do pracovného. Zarába len toľko, aby boli uspokojené finančné potreby jeho rodiny. Aj keby mohol, nepracuje viac. Keďže menej utráca, nepotrebuje viacej zarábať a jeho prioritou je žiť spokojne a tráviť viacej času s rodinou.

Ako vpustiť minimalizmus do svojich životov

  • zbavte sa vecí okolo seba, ktoré už neplnia svoj účel,
  • raz za čas pretrieďte svoj šatník a podeľte sa o veci, ktoré ste dlhšie nenosili s rodinou či kamarátkami, prípadne ich darujte na charitu,
  • nerobte neuvážené nákupy,
  • kupujte trvácne veci aj svojím deťom, napríklad nábytok, ktorý porastie spolu s nimi a vydrží celé roky,
  • nevytvárajte si citovú väzbu k veciam,
  • minimalizmus v sebe skrýva aj „zelené myšlienky“, podporujte šetrenie prírodných zdrojov, vegetariánstvo či vegánstvo.
Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked